Obecný kužel má stejně jako obecný válec mnoho podob. Kužel se od válce liší v tom, že má jen jednu podstavu a protilehlá strana tvoří špičku neboli vrchol. I kužel však může být kolmý nebo kosý, podstava může být různě klikatá, válcovitá nebo kulatá. Ve škole i v životě nejčastěji hovoříme o rotačním kuželu. To je takový kužel, jehož podstavu tvoří kruh a vrchol je přesně uprostřed kruhu, jen leží o něco výše. Výška kuželu je kolmá k podstavě a dotýká se jejího středu. Rotační kužel si představme třeba jako useknutý konec ořezané kulaté pastelky. Rotační kužel vzniká otáčením pravoúhlého trojuhelníku okolo jedné z odvěsen.
Kužel a Jehlan jsou si podobné, liší se akorát tvarem podstavy. Zatímco podstava kuželu nemá hrany (a nejčastější typ - rotační kužel má jako podstavu kruh), podstava jehlanu je tvořena mnohoúhelníkem (a nejčastější typ - pravidelný čtyřboký jehlan má jako podstavu čtverec)
Značení kuželu
r
poloměr podstavy
h
výška kuželu (někde se může značit i v)
s
strana pláště, poloměr pláště (někde se může značit i a)
S
povrch rotačního kužele
V
objem rotačního kužele
Vlastnosti kuželu
Obecný kužel může mít podstavu různého tvaru
Kolmý kužel - kolmice z vrcholu kužele prochází středem podstavy, tedy vrchol je přesně uprostřed a otáčením kužele (podle výšky) nevidíme rozdíl ve změně vrcholu
Kosý kužel - vrchol kužele neleží uprostřed, ale celý kužel se jakoby "naklání jedním směrem", otáčením kužele se viditelně otáčí i vrchol do jiné pozice, zkráta kolmice z vrcholu kužele neprochází středem podstavy
Informace na tomto webu jsou veřejně dostupné a čerpají z různých zdrojů, které jsou uvedeny. Autor webu (petr@skaut.cz) nenese odpovědnost za případné použití chybných informací.