- Pluto bylo vyřazeno ze seznamu planet v roce 2006 a zařazeno do kategorie trpasličích planet. Toto rozhodnutí ještě dnes naráží na odpor některých astronomů.
- Pluto není ve své oblasti gravitačně dominatní (což je jedním z důvodů vyškrtnutí)
- Pluto je lehčí než sedm známých měsíců naší soustavy, včetně našeho Měsíce, který je 5x těžší.
- Pluto má velice výstřední oběžnou dráhu (nejméně kulatou) a občas se tak dostává ke Slunci blíže než planeta Neptun. Naposledy tomu tak bylo od roku 1979 do roku 1999.
- Oběžná dráha Pluta je navíc v porovnání s jinými planetami více nakloněná. Pokud si z našeho pohledu laicky představíme, že planety obíhají kolem slunce v jedné rovině, Pluto obíhá "našikmo" a v jednu chvíli je tak výrazně "výše" nebo "níže" oproti ostatním planetám. Z toho důvodu se také Pluto s Neptunem nemohou srazit, i když "protínají" svou dráhu. V době protnutí je totiž Pluto výrazně "výš/níž" než zbytek planet.
- Rotační Osa pluta je stejně jako u planety Uran silně nakloněná, a to v úhlu asi 120° - planeta jakoby "leží na boku".
- Dosud bylo objeveno pět měsíců Pluta, přičemž všechny obíhají nezvykle blízko.
- Plutův měsíc Charon není zase o tolik menší než samotná planeta Pluto.
- Charon a Pluto navíc vzájemně kolují kolem jakéhosi těžiště poblíž Pluta (barycentrum), proto někteří astronomové spíše než jen o Plutu mluví o trpasličí dvojplanetě, o binárním systému Pluto-Charon (největší binární systém v naší soustavě tvoří Slunce-Jupiter, tento je pak druhý největší).
- Charon a Pluto navíc mají k sobě odvrácenou stále stejnou polokouli
- Právě v roce 2015 (v červenci) má k Plutu dorazit americká sonda New Horizons. Byla vyslána před devíti lety a urazila dosud 4,8 miliardy kilometrů.
|